Co ciekawego u nas dzieje się ...

przedwczoraj

Koło badaczy zoologów - czyli jak dzieciaki odkurzały powietrze i po co myły liście

Kolejne zajęcia Koła Badaczy Zoologów pełne były emocji. Dzieci badały czystość powietrza poprzez odkurzanie i mycie liści. Wyniki badania okazały się dość pomyślne.Dzieciaki próbują odpowiadać, a raczej poszukiwać samodzielnie odpowiedzi na nurtujące je pytania. Poznały już niektóre urządzenia i przybory, które będą nam przydatne. Zajmowały się także kolorami - jesień za oknami sama nasuwa pomysły. Na zachętę wykonaliśmy doświadczenie z cukierkami i wodą - powstała fantastyczna tęcza i mali badacze zgodnie uznali, że słodycze zawierają bardzo dużo barwników, które mogą być szkodliwe (ta zabawa badawcza miała nieco zniechęcić dzieci do jedzenia słodyczy - zakończyło się, jak łatwo się domyślić pożarciem pozostałych cukierków:) Jednak wnioski zostały wyciągnięte właściwie, a cukierków po badaniu mało - może warto takie doświadczenie przeprowadzić znów za jakiś czas. Zabawy z mieszaniem kolorów udały się wyśmienicie.

Jesienne zabawy w grupie I

Do grupy I "przyszła jesień". Malowaliśmy szyszki, z których powstały myszki. Z kasztanków pajączki, których nie baliśmy się wziąć do rączki.

ostatni tydzień

Pasowanie na starszaka - grupa V

Dzieci z grupy V, 19 X 2017 przeżyły swój Wielki Dzień - Pasowanie na STARSZAKA!

Owocowy tydzień w grupie II

OWOCOWE ZABAWY

Na warzywno - owocowym ryneczku - grupa III

Mimo kiepskiej pogody, udało się nam dotrzeć na ryneczek 12 X 2017. Właściciele warzywno - owocowego sklepiku z dużym zaangażowaniem pokazywali dzieciom ciekawe warzywa i  owoce. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą skąd pochodzą okazy, ale także ocenić co jest droższe, co tańsze, policzyć ile jest odmian jednego gatunku. Uprzejmi właściciele na zakończenie naszej wizyty, poczęstowali nas cukierkami:). Dziękujemy za cierpliwość i ciekawą lekcję matematyczno - przyrodniczą. Zrobiliśmy małe zakupy - granat, który ze smakiem i ciekawością został zjedzony już w przedszkolu. Okazało się, że nie wszystkie dzieci znały smak granatu. Taka wyprawa to także doskonała okazja do przypomnienia zasad ruchu drogowego.

Najpiękniejsza bajka - wręczenie nagród w Ratuszu

Bajki naszych wychowanków w publikacji „Najpiękniejsza bajka”

Kino sferyczne

Dnia 9 października 2017 roku dzieci z naszego przedszkola miały możliwość zetknięcia się z nowym wymiarem poznawania świata. Obejrzały w kosmicznej kapsule filmy dotyczące kosmosu jak również rafy koralowej. Projekcja tych obrazów zrobiła na nich niesamowite wrażenie. Sufit i ściany kapsuły stanowiły ogromny ekran, co spowodowało niecodzienny efekt.

ten miesiąc

W Muzeum Podlaskim grupa IV

06.10.2017r. Dzieci z grupy IV-tej. wzięły udział w zajęciach interaktywnych w Muzeum Podlaskim na temat: ” Świat toruńskiego piernika”. Przedszkolaki poznały bogatą historię piernika- ciasta na bazie mąki, miodu i przypraw, pachnącego cynamonem i goździkami.     Dzieci widziały oryginalne formy piernikowe, służące do odciskania ciasta przed wypiekiem. Największą frajdę sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie ozdobnych pierników o tradycyjnych kształtach. Posłużyły do tego drewniane formy piernikowe. Każde dziecko musiało samodzielnie rozwałkować ciasto i wycisnąć nim formę. Po wykonaniu pierniczków, na czas ich upieczenia przedszkolaki przeszły do kolejnej sali wystawowej. Obejrzały tam stylizowaną kogę- pływający w średniowieczu na Morzu Bałtyckim i Północnym żaglowiec handlowy. Statek służył do przewożenia z zamorskich krain egzotycznych przypraw, niezbędnych do wypieku piernikowego ciasta. Odkrywając tajniki produkcji toruńskich smakołyków dzieci widziały średniowieczna piekarnię i sklep z przełomu IX i XX wieku. Wizytę w muzeum zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci katarzynki- tradycyjnego toruńskiego pierniczka. Każde dziecko otrzymało wykonany przez siebie pierniczek.
To zajęcie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Sałatka owocowa - grupa IV

Witaminki, witaminki- dla chłopczyka i dziewczynki. Z życia grupy IV-tej.

Koło BADACZY - ZOOLOGÓW

Dnia 05 października odbyło się pierwsze spotkanie małych badaczy-zoologów. Dzieci uczestniczące w zajęciach złożyły uroczyste przyrzeczenie, że nie będą same wykonywały niebezpiecznych do świadczeń i tylko z panią lub rodzicami poszukiwały odpowiedzi na pytania. Dzisiaj dzieci zajmowały się powstawaniem wiatru. Na zachętę  przeprowadziliśmy doświadczenie "Chemiczne jojo" - polecamy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Jak zapachniało jesienią w grupie III

Wczoraj - 04 października dzieci z grupy III upiekły pyszne jabłkowe ciasto - ciachały i to nożami od pani Ali i pana Jarka jak prawdziwi kucharze... Oczywiście, że nie było łatwo -ale fajnie! A ciacho jak można się domyślić było pyszne, pyszne, pyszne!

W TV Białystok

Grupa V dnia 04 X 2017, odwiedziła białostocką Telewizję - tak, tak, po tym wydarzeniu znaczna część grupy oświadczyła, że w przyszłości chce pracować w TELEWIZJI!!!.

W laboratorium medycznym - grupa V

02 października, dzieci z grupy V odwiedziły laboratorium medyczne. To wyjątkowe wydarzenie uświadomiło jak ważna i trudna jest praca w laboratorium. Największym zainteresowaniem cieszyły się laboratoryjne narzędzia, sprzęty i przybory.

Grupa IV z wizytą w sklepie

02.10.2017r