W Muzeum Podlaskim grupa IV.

06.10.2017r. Dzieci z grupy IV-tej. wzięły udział w zajęciach interaktywnych w Muzeum Podlaskim na temat: ” Świat toruńskiego piernika”. Przedszkolaki poznały bogatą historię piernika- ciasta na bazie mąki, miodu i przypraw, pachnącego cynamonem i goździkami.     Dzieci widziały oryginalne formy piernikowe, służące do odciskania ciasta przed wypiekiem. Największą frajdę sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie ozdobnych pierników o tradycyjnych kształtach. Posłużyły do tego drewniane formy piernikowe. Każde dziecko musiało samodzielnie rozwałkować ciasto i wycisnąć nim formę. Po wykonaniu pierniczków, na czas ich upieczenia przedszkolaki przeszły do kolejnej sali wystawowej. Obejrzały tam stylizowaną kogę- pływający w średniowieczu na Morzu Bałtyckim i Północnym żaglowiec handlowy. Statek służył do przewożenia z zamorskich krain egzotycznych przypraw, niezbędnych do wypieku piernikowego ciasta. Odkrywając tajniki produkcji toruńskich smakołyków dzieci widziały średniowieczna piekarnię i sklep z przełomu IX i XX wieku. Wizytę w muzeum zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci katarzynki- tradycyjnego toruńskiego pierniczka. Każde dziecko otrzymało wykonany przez siebie pierniczek.
To zajęcie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

wydarzenia / 2017-2018